.
úvodobsahfórum DUCHOVNO
sk
en
fr
br
es
www.poznanie.sk
stiahnuťlinkye-mail
Pridať záložku
RSS


ČLÁNKY: NÁBOŽENSTVO 

Nebo a peklo


Všetci sme sa už veľakrát stretli s týmito dvoma pojmami. Peklom nás v detstve strašievali: „Buď dobrý, inak ťa vezme čert!“ Alebo ste isto počuli slová: „doma mám peklo“ a podobne. „Nebom“ sa na rozdiel od „pekla“ nestrašilo, ale motivovalo. A tak bolo „nebo“ po celé storočia neúnavne sľubované cirkvami. Ale existuje niečo také naozaj?

Skúsme hľadať v slovách „NEBO“ a „PEKLO“ vyjadrenie niečoho, čo poznáme a prežívame v každodennom živote. Vyjadrenie niečoho skutočného a reálneho. Aby sme vyjadrili pojem „neba“ a „pekla“, využijeme príklad rozprávky:

Predstavte si peklo a v ňom obrovský kotol s jedlom, okolo ktorého všetci sedia. Pod kotlom horí oheň a z kotla stúpa para a rozvoniava to. Všetci majú v rukách lyžice a snažia sa z kotla vyjedať. Vôbec sa im to však nedarí. Rúčky lyžíc sú také dlhé, že kým si trafia do úst, všetko vylejú. Najmä keď sa stále niekto predbieha, zavadzia alebo v neprajnosti drgne, keď je sústo už takmer na dosah. A tak sú všetci ukrutne hladní a trpia „ako v pekle“.

V nebi to na prvý pohľad vyzerá podobne. Všetci sedia rovnako ako v pekle okolo kotla, z ktorého rozvoniava úplne to isté jedlo. Každý má v ruke lyžicu, a ako už isto tušíte, aj rúčky sú na nich rovnako dlhé ako v pekle. Nikoho však ani nenapadne brať si z kotla pre seba. Navôkol sedia priatelia a kto by vtedy myslel na seba. Preto každý s radosťou kŕmi spolusediacich. Tí však chcú tiež niekoho kŕmiť. A tak sa dostane každému mierou, akou sám dával druhým. Potom sú všetci nasýtení a šťastní. Lebo jedlo, ktoré prijímajú, má meno Život.

Možno poviete - pekná rozprávočka. Keď sa však pozriete reálne na ľudské životy, musíte uznať, že žiť sa dá „ako v nebi“ alebo „ako v pekle“. A to, čo nám robí peklo zo života, sme my sami a náš vlastný egoizmus. Pritom by stačilo tak málo a mohli by sme žiť „ako v nebi“. A nič viac, ako už máme, k tomu nepotrebujeme. Stačí otvoriť oči a hlavne svoje srdce. Každý totiž hrá hlavnú rolu vo filme svojho vlastného života, ale aj vedľajšie role v životoch ostatných. Väčšinou však každý myslí iba na ten svoj film života a iné filmy ho nezaujímajú. Stará sa len o svoj svet a životy ostatných sú mu ľahostajné. Pokiaľ však hráme mizerne vedľajšie role v životoch druhých, nečudujme sa, keď aj oni budú hrať mizerne svoje role v tom našom. Pokiaľ sme sami nevrlí keď „musíme“ slúžiť druhým, nečudujme sa, že aj oni odfláknu svoju službu pre nás, alebo ju urobia s nechuťou. Tak sa nám všetko vráti tak, ako sme sami dali. Toľko radosti a šťastia dostaneme, koľko sami úprimne dáme. A ak my „nekŕmime“ iných Láskou, nebude Láska ani v našom živote. Lebo Láska sa dá iba dávať, nikdy nie brať. A keď dávame to najlepšie, čo máme, môže sa Láska stať aj v našom živote.


Facebook
Twitter
LinkedIn
MySpace


Up Contents Home
počet návštev 0 od 1.1.2007