.
úvodobsahfórum DUCHOVNO
sk
en
fr
br
es
www.poznanie.sk
stiahnuťlinkye-mail
Pridať záložku
RSS


POZNANIE: PIESNE 

Byť, či nebyť?


mp3

No takže, byť a či nebyť? - No povedz. A ešte predtým než odpovieš, sám seba sa spýtaj: Ktorá je biela a ktorá čierna? Kedy je deň a kedy noc? Kde je raj a kde je peklo? Ako je dobre, ako zle? Prečo áno a prečo nie? Čo je začiatok, čo koniec? Kto som ja, kto si ty?

A teraz - pýtam sa: byť, či nebyť? Byť, či nebyť?

Ako? Nekonečná dilema. Presne tá, ktorá je tu odjakživa a prežíva aj naďalej v nás. Na jej dôkaz sa raz za čas objaví hlas, ktorý zahalí ťa otázkou a to je sieť, z ktorej cesty späť niet. Ty preto odpovedáš a podľa odpovede dostávaš karty a hráš. Smer si vyberáš, pričom: priama a široká je cesta končiaca peklom a úzka a kľukatá je tá, ktorá smeruje za svetlom. No a keďže ani minca nepadá na hranu, preto aj ty musíš zvoliť svoju stranu, len tebou vytvorenú a tiež tebou zastavanú. Pretože, každý z nás sám si je tu osudu strojcom, života tvorcom a myšlienok vládcom.

Druhý môže ti byť radcom, alebo zradcom, pretože tu každý má to svoje. No a väčšinu absolútne nezaujíma tvoje, to sú presne tie zdroje, kvôli ktorým život predstavuje neustále boje. A to nie sú iba moje paranoje, ale obrovské bludisko, východisko blízko, ja neopustím bojisko. Pokiaľ ty sám pravdu nespoznáš, neuznáš, že to čo rozdáš, dáš, daruješ, patrí ti viac ako všetko, čo zoberieš. Ale aj tak vždy len podľa seba vyberieš, sám dileme odpovieš. No a preto je svet presne taký, aký si ho vytvoríš, no tak mal by si to už konečne začať chápať, oči si otvárať, a od záporu klad rozoznávať, a ľudí od ľudí rozpoznávať. Keď tak učiníš, zistíš, že klopeš na dvere, a pritom len ty sám máš kľúč. No tak sa vo viere daj po smere k vyššej sfére, s odvahou, s ktorou svetelný lúč vyberie sa hrdo krutou temnotou v každej jednej diere.

Ľudská myseľ ako to miesto nekonečných súbojov opačných pólov, protikladov. Niekedy pod nadvládou kladov, ale pravdou je častá nadradenosť zákona, človek ale dostal ten dar. Aj Ty si dostal ten dar a rozhoduješ na základe vlastného výberu. Svojho vlastného (vlastného!) výberu.

Všetky myšlienky vytvárajú slová, no a slová podnecujú činy, nič na svete nedeje sa len tak bez príčiny. Všetky akcie dočkajú sa reakcie. No a všetci ľudia, čo súdia, sa raz prebudia a zistia, že bezcieľne blúdia nekonečnou tmou. A že život už prestal byť hrou, ríšou snov, a stal sa ostrou odvetou ich činov a poslednou métou ich životov. Sami sebe stali sa „achillovou pätou“, zasiahnutou práve touto vetou, že: „každý raz dočká sa plodov“ a následky bude musieť znášať. A preto snaž sa farbu vnášať do životov iných, sivých, tých druhých, ktorých myšlienok zmocnila sa moc a majetok. Oni dokážu bez výčitky do huby ti srať a na druhý deň brata bude hrať, ale keď potrebuješ niekoho po boku mať, za chrbtom stáť, vtedy kamoš sa ti otočí. Otočí, odbočí a zaútočí na lepšie postavenú osobu, pre vlastnú potrebu a spotrebu dokáže divy - vtedy vie byť milý, plný sily a v každej chvíli ochotný na pomoc prísť, stále v ústrety vyjsť. Ty stal si sa bohom a on je tvojim oddaným sluhom - veľmi si ťa váži a stráži, ale to len pokiaľ z teba ťaží, a všetko čo máš a čo dáš, nevyťaží.

Takže tu a teraz, vítam ťa do vyššej ríše, ďaleko za hranicami skutočnosti. Svet bez rozdielností, ktorý bol vytvorený za účasti predstavivostí dvoch bytostí, ktorým ale vypomohla fantázia, vrcholná dimenzia človeka a vďaka nej preniká tu teraz do vašich uší a duší invázia pravdy. Explózia slov, ktoré prekonali hradby vystavané mysľou a stali sa zmyslom, podstatou vašich životov a tiež aj príčinou činov, ktoré postupne vykryštalizovali do spolupráce, kedy spojili sa častice z ulice do ucelenej dvojice tiel, jeden diel, jeden cieľ. A to preskočiť stereotypom vytvorené hranice a nájsť tam to miesto, kde len myšlienka je stavebný kameň, nekonečný prameň a plameň, ktorý dokáže ničiť alebo tvoriť. Musíš zvoliť čo robiť, hovoriť ako žiť a vôbec prežiť, byť, či nebyť. Byť, či nebyť?

No tak čo? Našiel si odpoveď? Ak áno, no tak povedz: Kde je vlastne rozdiel medzi tebou a mnou, medzi svetlom a tmou? No a to je presne mojou nekonečnou dilemou.

Dilema +h16

Facebook
Twitter
LinkedIn
MySpace


Up Contents Home
počet návštev 0 od 1.1.2007