.
úvodobsahfórum DUCHOVNO
sk
en
fr
br
es
www.poznanie.sk
stiahnuťlinkye-mail
Pridať záložku
RSS


ČLÁNKY: ÚVAHY 

Konzum


Konzum

Múdrosť, viera, pokora, skromnosť, úprimnosť... to v dnešnom svete veľmi chýba. Zato konzum, ten je všade. Čo je na ňom také lákavé a očarujúce, že sa tak rozmohol a je všeobecne podporovaný?

Úspech konzumného života je v tom, že sa dotýka najzákladnejších potrieb človeka a útočí na jeho pudy a túžby. Naša osobnosť sa totiž veľmi rada prispôsobuje, najmä vtedy, keď si vie všetky výhody daného prispôsobenia zrátať. Vtedy sa dá aj veľmi rada kúpiť a mnohokrát ľahko zabudne aj na akékoľvek morálne či etické hodnoty.

Koznum ponúka pocit istoty a bezpečia. Je však klamlivý, lebo život je vo svojej podstate trvalou zmenou a teda aj neistotou. V každom z nás sa skrýva podvedomá túžba žiť svoj život naozaj naplno, no konzum nie je tá celkom správna cesta. Neveríte? Ľudia ktorí žijú svoj život naozaj naplno, nepijú alkohol, ani neberú drogy. Nepotrebujú sa dopovať kávou alebo ukľudňovať nikotínom. Plne žiť je totiž natoľko radostná vec, že si ju netreba kaziť alkoholom a neustálym naháňaním sa za materiálnymi hodnotami. Alkohol potrebujú ľudia, ktorí sú na tom zle, a ktorí chcú na svoje problémy aspoň na pár hodín zabudnúť. A tento únik od života sa zdá byť absolútnou potrebou pre milióny ľudí. Presne ako konzumný štýl života a honba za peniazmi. A keďže ľudská túžba po naplnení je veľmi silná, konzumný život dostáva zelenú.

Skutočný život spočíva v objavovaní, v poznávaní neznámych svetov. Na to však treba odvahu. Ak chýba, človek do mnohých situácií nejde. No potom toho ani veľa nezažije, keď sa výzvam života vyhýba a skutočný zážitok vymení za ilúziu, ktorú mu ponúka konzum. Uznávam, je to pohodlnejšie, ľahšie a bezpečnejšie. No človek rád zabúda, že s konzumom narastá aj bezohľadnosť, egoizmus, pokrivenie charakteru a vytráca sa ľudskosť.

Konzum je falošný, podobne ako veľakrát propagované heslá: „Musíme bojovať za mier!“ Bojovať za mier? Podivné dosahovanie mieru... Ak sa pozrieme na konzum s čistou hlavou, uvedomíme si, že konzum je vlastne strach z nedostatku, ktorý prerástol v uznávaný ideál. Je to strach a nedôvera v život. Strach však plodí krutosť, vyvolanú pocitom ohrozenia, obavami a pochybnosťami o stratu svojej iluzórnej istoty a falošného bezpečia. Keby nebol konzum klamlivý, nebol by tu predsa dôvod na strach, potreba ochrany a práv. Všetci to v sebe cítime, hlas svedomia sa ozýva, i keď sa snažíme tú prázdnotu zaplniť informáciami, prekričať hudbou, zabudnúť na ňu pri pôžitku, otupiť ju drogami, utopiť v alkohole či oklamať ilúziou televízneho sveta. Občas sa to nepodarí a potom, možno raz za rok, uspokojíme svoje svedomie prispením na nejakú charitu. A ostatní nás radi utvrdia v tom, že to čo robíme a ako žijeme, je tá najsprávnejšia vec na svete ... Veď aj oni to potrebujú počuť od nás.

Leila

Facebook
Twitter
LinkedIn
MySpace


Up Contents Home
  powered by: led žiarovky
počet návštev 0 od 1.1.2007