.
úvodobsahfórum DUCHOVNO
sk
en
fr
br
es
www.poznanie.sk
stiahnuťlinkye-mail
Pridať záložku
RSS


ČLÁNKY: ÚVAHY 

Vulgarizmy


Vulgarizmy

Pokiaľ človek urobí zmenu v svojom živote iba navonok a neodohrá sa súčasne aj v jeho vnútri, nemá skutočnú hodnotu. Veď či by nebolo bláznovstvom, keby sme odstraňovali šmuhu z tváre v zrkadle a tvár ponechali špinavú? Preto, prosím, skúste vidieť v článku, ktorého predmetom sú vulgarizmy, za dôsledkami hlavne ich príčiny, lebo až ich odstránením bude zmena trvalá.

Vtáka poznáš po perí a človeka po reči. To je veľká pravda. Reč prezrádza o človeku všetko: jeho charakter, hĺbku, duchovnú vyspelosť, myslenie, a tým aj jeho hodnotu ako človeka. Vulgarizmy? Ľudská reč by mala byť ušľachtilá, vznešená, čistá, povznášajúca, vzbudzujúca úctu, šíriaca dobro a pozitívne myšlienky, a keď je to potrebné, aj burcujúca, prebúdzajúca, strhujúca a oslovujúca druhého človeka až do hĺbky jeho ducha.

Pozrime sa však na reč dnešného človeka. Má veľmi ďaleko od tohoto ideálu. Je plná vulgárnych, hrubých, obscénnych, násilných a dvojzmyselných slov s narážkou. Je na mieste otázka: Prečo sa v súčasnej dobe tak veľmi rozmohlo používanie vulgárnych slov a stalo sa súčasťou bežného slovníka? Veď ešte pred niekoľkými desaťročiami to tak nebolo, a vulgarizmus bol prejavom asociálov a krčmovej spodiny.

Dnešná moderná alebo, lepšie povedané, pokrivená doba núti človeka, aby bol hrubý, drsný, tvrdý a bezcitný. Vulgarizmami si človek zvykol ventilovať svoje vnútorné napätie, ktoré vzniká z neustáleho stresu a tlaku. Mnohí sú hrubí zase z bezradnosti, neúspechu, frustrácie či sklamania. Najhoršie je, že dospelý človek sa nehanbí nadáva) už ani pred deťmi, ktoré si potom myslia, že sú hrdinovia, keď „dospelákov“ napodobňujú. Je to na zaplakanie, keď si náhodne vypočujete rozhovor dnešných mladých ľudí, a to dokonca aj dievčat. Človek, ktorý má aspoň trochu zdravý úsudok, sa musí s hnusom odvrátiť. Deti a mladí však rozprávajú iba to, čo sa naučia vo svojom okolí. Okrem vplyvu rodičov a ľudí z najbližšieho okolia sú to najmä masmédia, ktoré výrazne ovplyvňujú výchovu mladých. Bolo by teda na čase sa zamyslieť nad tým, čo dávame do vienka novej generácii.

Najhlavnejšou príčinou, prečo človek používa vulgarizmy je však odstránenie prirodzeného studu. A to často pod zámienkou pokroku - ako odstránenie niečoho nepotrebného, čo sa v dnešnom svete už nenosí a je dokonca na škodu! Opak je však pravdou. Zdravý a prirodzený stud je najlepšou ochranou pred úpadkom ducha a pred všetkým zlom. Preto ak chceme z reči ľudí odstrániť používanie vulgarizmov, mali by sme sa zamerať na obnovenie prirodzeného studu.

Búra sa ľahko, ale ťažko sa stavia, preto treba začať už správnou výchovou u detí. Stud bráni používať nízke a vulgárne slová, ale nedovoľuje tiež viesť nemravný život, chodiť nemravne oblečený, páchať zlo a iné nízkosti, ktoré ľudského ducha strhávajú dole. Prirodzený zdravý stud a načúvanie hlasu svedomia je tou najväčšou pomocou a ochranou pre každého človeka.

Iste všetci poznáte príslovie: "Povedz mi čo čítaš a ja ti poviem kto si." Zamysleli ste sa už niekedy nad tým, čo číta náš národ? Štatistiky ukazujú, že medzi najčítanejšie denníky a týždenníky na Slovensku patrí bulvárna tlač. Mnohí ľudia síce vnútorne nesúhlasia s obsahom, ktorý ponúka, ale napriek tomu ju neustále kupujú.

Ľudia, tým že ju kupujete, ju vlastne podporujete! Uvedomte si to, veď len na nás záleží, či budú naďalej vychádzať bulvárne periodiká, alebo nie. Veď mnohé sa zmenili takmer na erotické časopisy. Ľudia, toto chcete podporovať?

Povinnosťou každého človeka dobrej vôle je zušľachtiť a skrášliť svoju reč, a tým ukázať, že je aj iná cesta, po ktorej sa dá kráčať. Vyzývam Vás preto, ak máte v sebe ešte kúsok zdravého cítenia, nepodporujte ďalej to, čo nikomu neprospieva, ale škodí. Pomôžete tak prispieť nielen k ozdraveniu médií na Slovensku, ale i ľudského ducha.

Jaroslava Š.

Facebook
Twitter
LinkedIn
MySpace


Up Contents Home
  powered by: led žiarovky
počet návštev 0 od 1.1.2007